Kadın Hastalıkları

Genital Enfeksiyonlar

Kadınlarda en sık görülen enfeksiyonlar vajinal enfeksiyonlardır. Normalde vajinadaki akıntı renksiz, kokusuzdur ve herhangi bir şikayete yol açmaz. Enfeksiyona bağlı akıntılar ise renkli…

Rahim Ağzı Sorunları

Servikal kanser (rahim ağzı kanseri) gelişmekte olan ülkelerde en sık görülen kadın genital sistem kanserleridir. Meme ve akciğer kanserinden sonra üçüncü sıklıkla görülen bir kanser türüdür.

Rahim Sorunları

En sık görülen rahim hastalıkları, myomlar, adenomyozis, endometrial polip, endometrit, Asherman Sendromu, rahimin doğuştan gelen anomalileridir.

Yumurtalık Kistleri

Kist, etrafı kist duvarı adı verilen doku ile çevrili sıvı içeren kitlelerdir. İyi huylu ya da kötü huylu olabilirler. En sık görülenleri iyi huylu over kistleridir.Normalde her iki adet…

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu (PKOS), santral sinir sistemi, hipofiz bezi, yumurtalıklar, böbreküstü bezi ve diğer dokular arasındaki etkileşimlerin bozulmasına bağlı olarak; üreme çağındaki kadınlarda en sık ortaya çıkan endokrin bozukluktur. Kronik seyreden ve gelecekte yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen kompleks bir hastalıktır.

Adet Düzensizlikleri

Normal bir menstrual kanama ( adet, regl), 21-35 günde bir olan, 2-7 gün devam eden, 20-60 mililitre kan kaybına neden olan kanamalardır. 21 günden kısa 35 günden uzun süren sikluslar veya iki kanama arasında lekelenme ve kanama görüldüğü durumlar anormal olarak değerlendirilir ve mutlaka hekime başvurulması gerekir.

Menopoz

Olgun kadın kavramı, 40 yaş ve daha sonrasındaki, doğurganlığını genel olarak tamamlamış kadınları kapsamaktadır. Bu kadınlar, 40’lı yaşların sonlarına doğru menapozal geçiş dönemine girerler. Yumurtalığın yaşlanması sonrasında östrojen seviyesi düşer ve birçok dokuda değişiklikler ortaya çıkar.

Cinsel Sorunlar

Cinsel işlev üç evreden oluşmaktadır. İstek, uyarılma, orgazm. Cinsel işlev bozuklukları bu evrelerin bozulmasıyla ortaya çıkar. İstisnaları, vajinismus ve disparoni cinsel birleşmede ağrı ile giden cinsel işlev bozukluklarıdır. Seksüel kaygı da cinsel işlev bozuklukları sebeplerindendir.