Adet Düzensizlikleri

ADET DÜZENSİZLİKLERİ

Normal bir menstrual kanama ( adet, regl), 21-35 günde bir olan (adet kanamasının başladığı ilk günden bir sonraki adet kanamasının ilk gününe kadar), 2-7 gün devam eden, 20-60 mililitre kan kaybına neden olan kanamalardır. 21 günden kısa 35 günden uzun süren sikluslar veya iki kanama arasında lekelenme ve kanama görüldüğü durumlar anormal olarak değerlendirilir ve mutlaka hekime başvurulması gerekir. Anormal kanama sebebi, dış genital bölge, vajina, rahim ağzı, rahim kaynaklı olabilir. Çok düzenli olarak adet gören bir kadın yılda bir iki kez gecikmeli adet görebilir. Bunun nedeni iş değişikliği, üzüntü, aile içi stres, iklim değişikliği, yaşam tarzı değişikliği, yorgunluk gibi basit sebeplerle de olabilmektedir.

ADET DÜZENSİZLİĞİ
Normal bir menstrual kanama ( adet, regl), 21-35 günde bir olan (adet kanamasının başladığı ilk günden bir sonraki adet kanamasının ilk gününe kadar), 2-7 gün devam eden, 20-60 mililitre kan kaybına neden olan kanamalardır.

21 günden kısa 35 günden uzun süren sikluslar veya iki kanama arasında lekelenme ve kanama görüldüğü durumlar anormal olarak değerlendirilir ve mutlaka hekime başvurulması gerekir. Anormal kanama sebebi, dış genital bölge, vajina, rahim ağzı, rahim kaynaklı olabilir.

Çok düzenli olarak adet gören bir kadın yılda bir iki kez gecikmeli adet görebilir. Bunun nedeni iş değişikliği, üzüntü, aile içi stres, iklim değişikliği, yaşam tarzı değişikliği, yorgunluk gibi basit sebeplerle de olabilmektedir. Bu sebeple senede 1-2 defa adet gecikmesi olması ileri inceleme gerektiren bir durum değildir. Ancak adet gecikmesi bir sonraki dönemde de tekrar ediyorsa araştırılması gerekir.

Aktif cinsel yaşamı olan, üreme çağında bir kadında anormal kanamanın olması durumunda öncelikle gebelik araştırılmalıdır. İyi bir korunma yöntemi kullanılsa da gebelik olup olmadığı mutlaka kesinleştirilmelidir.

Gebelik dışında olabilecek sebepler, hormonal düzensizlikler, pıhtılaşma bozuklukları, enfeksiyonlar, travma, ilaç kullanımı, yumurtalık kistleri, rahim ve rahim ağzındaki polipler, endometrial hiperplazi, myomlar ve nadiren de rahim kanseridir.

Gebelik dönemi, ergenlik öncesi, menopoz ve emzirme döneminde fizyolojik amenore ( adet görememe) olur. Eğer bir genç kız 15-16 yaşına gelmiş, hiç adet görmemişse mutlaka hekime başvurulmalıdır ve sebep araştırılmalıdır. Normal şartlarda ilk kanamayı takiben adet kanamalarındaki düzensizlik 2 yıl içinde kendini düzenli aralıklarla gelen adet kanmalarına bırakır. Kanamaların ilk başlarda düzensiz olmasının sebebi hormonal sistemin olgunlaşma süresinde olması ve her döngüde yumurtlamanın olmamasıdır.

Adet düzensizliğinin sık sebeplerinden biri polikistik over sendromudur ve genellikle ergenlik döneminde başlar. Yumurtlamanın düzenli olmaması nedeniyle adet döngüsü genellikle gecikmiş bir şekilde ve genellikle normalden fazla kanama şeklinde kendini gösterir.

Adet kanı miktarı yaşla birlikte azalma eğilimi gösterir. Doğum kontrol hapları veya bazı özel spiraller de adet kanama miktarını önemli ölçüde azaltabilir Sorunlu seyreden kürtaj sonrasında rahim içinde ortaya çıkan yapışıklıklar adeti kan miktarında azalmaya ileri derecede yapışıklıklar hiç adet görmemeye neden olabilir.
Sık aralarla adet olmanın sebebi genellikle hormonal düzensizliklerdir. Özellikle ergenlik döneminde adet miktarının fazla olması vücudun kanamayı durdurma ve kanı pıhtılaştırma mekanizmalarındaki muhtemel bir bozukluk sebebiyle olabilir. Doğum kontrol hapları ilk aylarda adet arasında kanamaya sebep olabilir. Doğum kontrol hapları düzenli alınmadığında kanama sebebi olabilir. Ertesi gün hapları kullanımdan sonra geçici olarak adet düzensizliği yapabilir.
Adet düzensizliğinde nedene yönelik tedavi planı yapılır. Uygun tedavi ve takip planı, kanama miktarı ve süresi , hastanın yaşı, doğurganlık durumu, ovulasyon olup olmaması, endometrial kalınlık ve siklus fazına göre her hasta için ayrı ayrı oluşturulmaktadır.