Cinsel Sorunlar

CİNSEL SORUNLAR

Cinsel işlev üç evreden oluşmaktadır. İstek, uyarılma, orgazm. Cinsel işlev bozuklukları bu evrelerin bozulmasıyla ortaya çıkar. İstisnaları, vajinismus ve disparoni cinsel birleşmede ağrı ile giden cinsel işlev bozukluklarıdır. Seksüel kaygı da cinsel işlev bozuklukları sebeplerindendir.

Seksüel ilgi/istek azalması: En sık evlilik çatışmaları ve eşler arası uyumsuzluğa bağlıdır. Kişisel stres, iş stresi, maddi sıkıntılar ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir. İlaç kulanımı ( antihipertansifler, kemoterapi ilaçları, antidepresanlar, antipsikotikler, antiandrojenikler, antiöstrojenler…) depresyon, psikoz, alkol, uyuşturucu kullanımı, menapoz, gebelik ( 1. Ve 3.trimestr) neden olan durumlardır. Ayrıca gebe kalmaktan korkma, cinsel yolla bulaşan hastalık kapma korkusu, başarısızlık endişesi, kendine güvensizlik, daha önce cinsel tacize uğrama cinsel ilgi/istek azalmasına yol açabilir.

Uyarılma bozuklukları: Erotik duygu ve düşüncelerin belirmesi ( bedensel veya psikolojik uyarı ile) erkekte ereksiyon, kadında genital vazokonjesyon sonrası bu bölgede kabarma ve vajinal  ıslanma ortaya çıkar. İlişki problemleri, ilaç kullanımı, menapoz, vücudunu beğenmeme, cinsellik hakkında olumsuz duygular, geçmişte tacize uğrama, özgüven eksikliği nedeniyle olabilir.

Orgazm bozuklukları: Refleks klonik kas kontraksiyonlarıdır. Kadında klitoris ve vajina, erkekte penis ve prostatta yoğunluk kazanır.

Vajinismus: Tüm kadınların yaklaşık %1’ inde ortaya çıkan bir durumdur. Türkiye’de %15 olduğu düşünülmektedir. Cinsel tedavi merkezlerine en fazla başvuru sebebidir. Vajinanın dış 1/3 ‘lük kısmında yer alan kaslarda, penis, parmak, vajinal tampon yada muayene spekulumu yerleştirme sırasında ortaya çıkan istemsiz kasılmalar ve şiddetli acı sebebiyle cinsel birleşmenin gereçekleşmemesidir.Kasılma istemsiz olarak gerçekleşir. Tüm vücutta kasılmalar, bacakları kapatma, korku, cinsel birleşmenin olmayacağı inancı sıklıkla eşlik eder. Ülkemizde batı ülkelerinden çok daha fazla görülme sebebi cinsel eğitimin olmaması, tutucu değer yargıları, kadınların cinsel organını tanımamaları, bekaret kavramına abartılı önem verilmesi sayılabilir. Kadında eksiklik hissi erkekte istenmemeye bağlı kırgınlık ve ereksiyon güçlüğü ortaya çıkabilir. Kegel egzersizleri uygulanabilir. Vajina parmak veya vajinal dilatatörler ile vajina genişletilmeye çalışılabilir. Cinsel terapi tedavinin önemli bir basamağıdır.

Disparoni: Vajinismus dışında kalan nedenlerle ortaya çıkan cinsel ilişki sırasında ağrıdır. En önemli nedenler enfeksiyonlar , kalın hymen ( kızlık zarı)  ve menapozdur.

Seksüel kaygı: Seksüel kaygı cinsel ilişki sırasında ya da öncesinde duyulan aşırı kaygı ve kendini kötü hissetme duygusu sebeiyle olan cinsel işlev bozukluklarıdır.